szlifierka kątowa bosch tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa narzędzia to kopalnia wiedzy.

Tabliczka znamionowa narzędzia to kopalnia wiedzy.

UWAGA! Jeśli nie znajdziemy na tabliczce oznaczenia podwójny kwadrat nie pracujemy tym narzędziem bez sprawdzonych dodatkowych zabezpieczeń przed porażeniem prądem elektrycznym!

Znajdziemy ją na każdym elektronarzędziu które jest dostępne na rynku.

Gdy spotkamy się z propozycją kupna narzędzia na którego obudowie nie będzie widoczna owa tabliczka lepiej zrezygnujmy.

Co znajdziemy na tabliczce znamionowej?

Nawet z tak zniszczonej tabliczki dowiemy się wielu interesujących rzeczy. Ta bateria (ten akumulator) DeWalt trafił do nas do regeneracji, co zresztą przebiegło z powodzeniem, i informacje pozwoliły ustalić jak naszego pacjenta przywrócić do życia.
Oto od lewego górnego rogu czytamy : DCB182 – typ baterii według DeWalt. Tu muszę zwrócić uwagę mniej doświadczonych użytkowników DeWalt – w prawy dolnym rogu widnieje napis Type2. To ważne! Często narzędzia DeWalt o tej samej nazwie bywają produkowane w różnych wariantach -typach, i części nie są zamienne między typami.

Makita tabliczka znamionowa elektronarzędzia

Makita tabliczka znamionowa młota elektrycznego udarowego HM1810

Na obu tabliczkach Makity widzimy: markę producenta: Makita.
Idąc w prawo: maksymalną średnicę tarczy ściernej lub tnącej której możemy użyć w tej szlifierce. Dalej w prawo- Nazwę handlową/katalogową GA5030R.

Następnie w tabelce poniżej: Napięcie w sieci przy jakiej maszyna może pracować. 3,2A natężenie prądu przy pracy bez obciążenia- na biegu jałowym. W rzeczywistości w czasie pracy szlifierka pracuje ” pobiera” znacznie wyższe natężenie prądu.
Dalej podana jest częstotliwość prądu przy jakiej ta Makita pracuje czyli 50-60 Hz- w skrócie tak często w czasie sekundy zmienia się znak prądu.
I na końcu tego wiersza to co przeważnie najbardziej interesuje użytkownika- moc narzędzia: 720W czyli 720 Watt. Jak zauważyliście moc szlfierki jest mniejsza niż wynikało by to obliczenia. Makita podaje moc narzędzia na wałku zdawczym tj. tam gdzie użytkownik mocuje tarczę do maszyny. A tu już występują straty na pokonanie oporów pracy łożysk i przekładni.
Poniżej widzimy ilość obrotów jaką otrzymujemy na wałku zdawczym- osi tarczy. To bardzo ważne! Przy 11000 obrotów może pracować tarcza 125 lub 115 milimetrów średnicy, ale tarcza o średnicy 230 mm już nie! Dla tej tarczy te obroty są zbyt wysokie! To może skutkować rozerwaniem tarczy i stworzyć śmiertelne zagrożenie dla operatora! Nigdy tak nie róbcie!

szlifierka kątowa bosch tabliczka znamionowa

tabliczka znamionowa Bosch i jej zawartość

Bosch. Ta firma jak zwykle oferuje więcej.

I widzimy od góry od lewej: nazwę handlową narzędzia: Gws 9-125 (gewerbe oznacza do zastosowań rzemieślniczych). I oto najważniejsze oznaczenie Bosch: 10 cyfrowy numer, dziś już bywają w nim litery, bez tego numeru serwisanci tracili by mnóstwo czasu na posukiwania w katalogach jaka to szlifierka. Dalej jest już standardowo: Napięcie, oc, częstotliwość prądu, średnica tarczy roboczej. I natykamy się na oznaczenie: M14 – to oznacza jaki gwint znajduje się na osi zdawczej szlifierki, gdzieniegdzie te rozmiary mogą się różnić. Dalej mamy moc 900W, ilość obrotów osi i pobór prądu przy pracy bez obciążenia.

Posted in porady and tagged , , , , , , , .